IF Lödde

Hjärta - Kamratskap - Ödmjukhet
Dam

IF LÖDDE DAM

IF Löddes damlag består av en trupp på lite drygt 30 spelare i varierande ålder som tränar 2-3 gånger i veckan och som spelar i två serier, DA i div.3 samt i en DB-serie under 2027.
 
Tränarstaben består av fyra tränare plus en målvaktstränare där vi alla har som mål att utveckla varje spelare så mycket som möjligt i en positiv och stöttande miljö och där vi dessutom har roligt tillsammans under resans gång. En viktig princip för oss är även att att om man tränar så spelar man matcher oavsett nivå på sin fotbollskunskap!

Under eftersäsongen kommer vi att träna och spela träningsmatcher på konstgräset men också köra inomhus då vi tränar futsal i Tolvåkershallen och deltar i cuper. Under försäsongen i vinter kör vi fotbollsträningar på konstgräset, gruppass på Nordic welness, träningsmatcher, DM och sedan laddar vi för seriespelet med ett träningsläger i Spanien 31/3-4/4 2927.   
 
Ni som är intresserade av damlaget i IF Lödde är välkomna att testa och se om ni kan trivas i vår spelartrupp. Hör av er till Martin Andersson(0709-827526) eller Mikael Wallin(073-0516270) innan så kan vi berätta mer om vår verksamhet och var och när vi tränar. 
 
IF Löddes damlag följer ni på Instagram på if_loddedam
 
 
 
 

Ledarstab 2027

2026-10-15 21:17

Sedan en tid tillbaka är nästa års ledarstab runt damlaget klar. 

Årets tränare Martin, Björn och Walle kompletteras med Roger Nilsson som senast kommer ifrån tränaruppdraget i Vellinges damlag i div.1. Målvaktstränaren William Engdahl fortsätter att utveckla våra målvakter och våra lagledare Lindholm&Appelgren fortsätter att skämma bort tjejerna utanför plan även 2027. 

Spelarna och vi ledare vilar några veckor till men måndagen den 2 november drar vi igång med träningarna på konstgräset igen. Vill ni komma och testa att träna med oss så tveka inte att skicka ett meddelande/ring till Martin Andersson på 0709-827526.

Summering 2026

2026-10-14 22:59

Efter en försäsong där laget tränat och förberett sig på ett väldigt bra sätt så såg vi fram emot seriepremiären mot kommunrivalen Furulunds IK under påskhelgen. Matchen blev märklig med två(!) löddeutvisning och spel 9v11 sista halvtimmen men där en poäng bärgades rättvist. April fortsatte med måltorka och en poängskörd som var skral sett till hur de fyra inledande matchernas såg ut spelmässigt. Maj månad blev däremot bättre och vi inkasserade fem klara vinster i dom sex matcherna efter stundtals briljant anfallsspel och stabilt försvarsspel. Två tighta förluster inledde sedan juni innan vi avslutade med en klar seger borta mot GIF Nike innan laget gick på välförtjänt sommarledighet. DB-serien vanns under våren efter fyra raka segrar och därmed ytterligare ett kvitto på vår fina bredd i truppen.

 

 

Läs mer »

Välkommen Roger!

2026-10-09 09:30

Tränarstaben runt damlaget kompletteras och stärks upp när Roger Nilsson valt att anlsuta sig till IF Lödde.

Roger hade sitt senaste tränaruppdrag i Vellinge IF:s damlag där han även jobbade ihop med Mikael "Walle" Wallin under fyra år. De förde upp laget i div.1 och 2025 avslutade både Roger och Walle sin tid i Vellinge med att föra laget till en stark femteplats i div.1. 

Roger har en personlighet som passar perfekt med gruppen och med sitt stora fotbollskunnande samt ett driv efter ett år helt fritt ifrån fotbollsuppdrag så kommer han bidra till lagets fortsatta utveckling. Roger är med ifrån start när vi drar igång eftersäsongen måndagen den 2 november. 

Välkommen Roger!


Tung förlust i serieavslutningen!

2026-10-07 23:07

Längsta bortaresan avslutade årets seriespel när vi ställdes mot topplaget IFK Trelleborg under söndags eftermiddagen. Lödde gör en jättebra första halvlek där aggressivt försvarspel runt egna straffområdet samt ett synkat högt presspel ställde till det rejält för hemmalaget som inte fick rätt på mycket i sin speluppbyggnad och lyfte istället långt på chans. Lödde pressar högt och vinner boll i sista tredjedelen och där Erna Jonsdottir jobbar fram bollen till Jacklyn Nilsson som hinner före målvakten och gör ett tidigt ledningsmål. Lödde fortsätter vinna boll högt och efter 25 min serverar Amanda Rancic en vältimad djupledsboll på framrusande Jacklyn som snyggt borrar upp 2-0 i bortre krysset. Sista 20 tar IFK över lite men det är Lödde som skapar två rena frilägen samt har en hård frispark i ribban av Lovisa Sandgren innan paus. 

Läs mer »

Derbyvinst för damlaget!

2026-09-27 21:34

Söndagen bjöd på sol, värme och en fin gräsmatta när grannen Bjärreds FF kom på besök. Bjärred kom till Lödde för att försöka undvika kval och hemmalaget var på jakt efter en vinst som skulle innebära poängrekord i div.3. 

Lödde startar matchen på ett bra sätt och hinner bränna något bra läge innan Jacklyn Nilsson löper ifrån sin ytterback och snyggt trycker in ledningsmålet i närmsta krysset. Sara Romerius utökar sedan på volley på fint slagen hörna av Millie Olin. Lödde i halvtidsledning med 2-0. 

Läs mer »
ICA MAXI
TeamSportia
Puma
Gavatec
Nordic Wellness
Sparbanken

Följ oss

Huvudpolare

ICA MAXITeamSportiaPuma
GavatecNordic WellnessSparbanken

Guldpolare

TetraPakNP NilssonLucys
TrafikFritid
Bergmans Undertaksmontage

Silverpolare

ICAAF ByggSolklarMAX
hjbussHolmgrensMotormedlarna
Läns AlarmAvidoLödde Mur & Puts
PrevexSolkärnanAUX

Bronspolare

HandelsbankenLöddeMåleriRENTA
Högs_elEsvama