Ännu en fin eftermiddag där det bjöds på fin fotboll i vackert vårväder.
Hemmalaget Lödde FF öppnade matchen överlägset starkare än sin motståndare KSF Srbija i DM.
I 35 min spelade vi magisk fotboll där vi varierade mellan bollinnehav och omställningar i vårt anfallspel.
Det är då som vi också gör målen. Killarna krigade hårt och sprang mycket både offensivt och defensivt.
Det syntes att vi blev lite trötta de sista 10 minuter i första halvlek då tempot sjönk en aning. Srbija kunde komma in i matchen då men dom fick aldrig någon chans att ta över matchbilden.
Första halvlek slutade 3-0 och i halvtidsvilan sa Valon att vi skulle ha tålamod i våra anfall.
Att vi inte skulle slå avgörande bollar hela tiden, våga äga matchen och styra den dit vi ville.
Mycket riktigt så gjorde Lödde FF det, vi började rulla mycket mer och bjöd på fint passningsspel med stabilt bollinnehav.
Det resulterade i ytterligare fina målchanser där vi hade kunnat göra 3-4 mål till.
Om vi ska ta med oss lärdom ifrån denna match till nästa gång då blir det att vi inte ska bli så långa i laget när vi får trötta ben som vi blev i slutet av matchen. Att vi måste krympa ytorna lika bra som vi gjorde i 90% av matchen.
Vi tackar Srbija och domarna för en trevlig match och önskar dom all lycka.
Målskyttar
Emanuel (2)
Kim (1)