Onödigt poängtapp mot BK Flagg
Vi visste om att det väntade en tuff match mot ett BK Flagg som var beroende av att ta poäng i nerflyttningskampen. Vi hade hela veckan pratat om vad som krävs för att vinna matchen mot BK Flagg och ville verkligen vara bra förberedda.
Matchen var igång och det kändes tyvärr att vi inte var med på många positioner. Vårt spel fungerade inte alls och vi hade svårt att behålla bollen inom laget. Flagg hade ett litet övertag i början av matchen men det skapade inga stora farligheter. Efter en kvart blev Krille frispelad på vänster kant men avslutade ovanför målet. Strax efter gav vi BK Flagg en onödig hörna och chansen att ta ledningen. Vi var passiva och ofokuserade och lät Flaggs spelare nicka in bollen i mål från ett centralt läge nära mål.
Resten av halvleken var mest tråkigt spel utan kvalitet från båda lagen. Oliver behövde ingripa en gång till och vi skapade två bra lägen där först Anthony testade målvakten och strax innan pausen Nils satte bollen i ribban efter en fin dribbling. Flagg ledde i halvlek 1:0.
Vi kunde inte vara nöjda med det vi presterade under första halvlek och det var allt för många som inte kom upp i en bra standard. Mer energi och engagemang, bättre bolltempo och snabbare spelvändingar krävdes i andra halvlek för att vända matchen.
Vi ville vara mer aktiva offensivt och lyckades direkt efter att matchen kom igång igen. Efter ett bra anfall kom Nils fri mot målvakten men han fick ingen bra träff på bollen som gick förbi höger stolpe. Vi försökte men spelade fortfarande inte bra och Flagg fokuserade nu mest på försvarsspelet och satsade på omställningar. Efter 65 minuter hamnade vi i ett sådant läge men hade flera gånger chansen att lösa problemet. I slutet blev det ändå mål till BK Flagg efter slarv i försvarsspelet. 2:0 till BK Flagg som ärligt talat inte gjorde en bra match men det visade tydligt hur bra vi spelat hittills. Två snabba byten och en taktisk ändring var sista hoppet. BK Flagg blev trötta och låg långt ner på sin egen planhalva. Många höjde sig nu och visade rätt inställning. Vi skapade flera chanser men Flaggs målvakt hade en bra dag. Han räddade även Emils bra slagna frispark som var väl placerad. Lucas missade ett bra läge från kort håll men fick kort efter ännu en chans. Han fick en bra träff denna gången och nätade från 16 meter. 2:1 och 12 minuter kvar mot ett trött BK Flagg som hade en tunn trupp med sig idag. Nu visade vi vilja, energi och det engagemang som vi skulle visat från början. Efter ett långt inkast blev det kaos i BK Flaggs straffområde och Viktor J. tryckte in bollen i sista minuten. 2:2 och det fanns mycket energi kvar i hemmalaget. 5 minuter till och vi hade vunnit matchen men domaren väljer att blåsa av matchen nästan utan tillägstid. Klart att det är inte domarens fel, vi hade ju tillräckligt med tid innan för att göra bättre ifrån oss. Det positiva idag var dom sista 20 minuterna där vi jobbade bra och aldrig gav upp. Analysen med laget på måndag och nya tag därefter. Vi är fortfarande obesegrade efter uppehållet och ligger på en treje plats i tabellen!
På lördag kl. 16 väntar det hemmastarka Hanaskog i den sista långväga bortamatchen.




























