2:1 förlust mot ett effektivt IK Wormo
Sista matchen innan säsongen vänder och ett spännande utgångsläge. Med en vinst kunde IF Lödde avancera till en andra plats i tabellen och skapa mycket goda förutsättningar inför hösten. Matchen började percis som vi hade väntat oss. Ett moståndarlag som fokuserar på försvarsspel, väntar på våra misstag och alltid är farliga på offensiva omställningar.
IF Lödde börjar piggast och vågar mer framåt. Efter 7 minuter startar vi ett fint anfall på vänster kant med ett hårt inspel som Emil sätter i ribban. Vi fortsätter kontrollerat framåt men kommer inte närmre än ett par halvchanser och fasta situationer. I den 41 minuten kommer hemmalagets första avslut på mål efter ett inlägg på höger kant. Vi är inte alls bra positionerade i mittförsvaret och Wormos forward kan helt ostörd nicka bollen i mål. 1:0 till hemmalaget och det blir också resultatet i halvlek.
Vi pratar ihop oss hur vi ska agera i andra halvlek. Efter bara 3 minuter in i andra halvlek får vi direkt utdelning. Ett långt uppspel från Viktor Larsson till Nils som blir fälld i straffområdet leder till straff som Krille förvaltar bra. 1:1 och nu känns det tryggt och säkert. Vi skapar en del halvchanser och är flera gånger farliga efter fasta situationer. IK Wormo är hela tiden tillbakapressade men försvarar sig bra. I 61 minuten kommer hemmalagets andra och sista anfall för dagen. Men jag är osäker på om det kan kallas för anfall... En lång boll som är 40 meter i luften hittar en forward i djupled som med ett härligt avslut upp i krysset fastställer 2:1. Det känns tungt och helt ofattbart men IK Wormo har denna kvällen marginalerna med sig. Vi har tillräckligt med tid kvar för att förändra resultatet men vi agerar stressade och slarvigt i anfallspelet. Även när hemmalaget får en spelare utvisad så lyckas vi inte mer med att vända matchen. Dom två bästa lägen har Lucas med ett bra skott som målvakten räddar och Krille med ett avslut från kort distans som tyvärr går över målet. Matchen slutar 2:1 till hemmalaget.
Inte första gången denna säsongen bjuder vi på enkla mål bakåt och det kostar oss poäng igen. IK Wormo spelar bra efter sina resurser och får optimal utdelning.
På tisdag får vi chansen att avsluta vårsäsongen positivt där vi möter Tomelilla IF på hemmaplan i omgång 12. Nya tag!





























