En fin sommarkväll med sol, vindstilla och den bästa gräsmatta vi spelat på i år, när vi gästade Harlyckans IP i Helsingborg under fredagskvällen.
Vi inleder matchen betydligt bättre än förra veckan mot FC Rosengård då vi var helt tagna på sängen av deras höga tempo och kan hålla i bollen och diktera villkoren på planen.
10 minuten Jonathan gör 0-1 när han bryter ett uppspel från HBK
26 minuten Jonathan gör 0-2 på en hörna som blir för lång och Fabbe kan slå in ett bra inlägg från motsatta sidan som Jonathan nickar snyggt i mål.
Man sitter bara och njuter i solen på Harlyckan, men det skall tyvärr ändras.
38 minuten kontrar Högaborg och fri mot Calle räddar han skottet men vi lyckas tyvärr att stötta in bollen i andra vågen i eget mål, så att det blir självmål.
Efter detta mål så är det helt och hållet Högaborgs match de spelar fullständigt ut oss i slutet av första halvlek och lyckas också på tre minuter ta ledningen i matchen och vi går till pausvila med underläge 3-2.
Andra halvlek blir det tyvärr ingen uppryckning, fast vi lyckas kvittera genom ett snyggt anfall där Alfred kan göra 3-3, så minuten senare har Högaborg återtagit ledningen och det står 4-3 på tavlan. De lyckas också utöka ledningen på tilläggstid till 5-3.
Calle i målet gör en mycket bra match och Koffe lägger otroligt många löpmeter med att skära av ytor och vinna boll, flera spelare skulle behöva göra dessa löpmeter.
Det som saknas för tillfället är inställning, springa mycket mera och gå vinnande ur närkampsspelet, så där finns och jobba på inför höstsäsongen.